| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | FG19 Kolding |
| Yta: | Laminat |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 243 mm |
| Längd: | 2.200 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 30 år i privatbostad, 10 år i företag |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,68 m2 |
| Andet: | Laminatgolv från en av världens ledande leverantörer |
| Varunummer: | 05 539606 (556) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Mycket naturtro laminatgolv i plankformat med 4 sidors fas. Golvets utseende är inspirerat av ek.
Laminatgolvet FG19 Kolding har en mycket god kvalitet, vilket resulterar i en garanti på 30 år om det används i en privatbostad. För företag är garantin 10 år.
Plankorna har måtten 243 mm i bredden och 2200 mm i längden.
Golvet är en aqualaminat, vilket betyder att det är mer motståndskraftigt mot vatten och fukt. Detta gör golvet till ett självklart val i exempelvis köket och tvättstugan.
Kom alltid ihåg att läsa instruktionerna noggrant innan montering, så att du är säker på att du uppfyller alla krav.

