| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | FG19 Aalborg |
| Yta: | Laminat |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 243 mm |
| Längd: | 2.200 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 30 år i privatbostad, 10 år i företag |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,68 m2 |
| Andet: | Laminatgolv från en av världens ledande tillverkare |
| Varunummer: | 05 543150 (369) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
Beskrivning
Laminatgolvet FG19 Aalborg är ett vackert ljust golv med en ytterst verklighetstrogen träytan, inspirerad av den klassiska träslaget ek.
Laminatgolvet är i plankformat med fas på alla 4 sidor, vilket på vackraste sätt framhäver de enskilda plankorna när golvet är lagt.
Förutom att vara otroligt vackert har laminatgolvet också en hög slitstyrka, vilket gör att det både kan användas för kommersiella ändamål och i privata hem. Laminatgolvet är i slitklass 33.

