| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | FG19 Tønder |
| Yta: | Laminat |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 243 mm |
| Längd: | 2.200 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 30 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,68 m2 |
| Varunummer: | 05 543142 (330) |
| Viktigt | Beställer du ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet urval av golvet, vilket ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräde. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du bara att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Det vackra laminatgolvet FG19 Tønder har ett naturtroget ekträlook i plankformat med 4-sidig fas, som skapar ett exklusivt uttryck. Golvet liknar förväxling ett äkta plankgolv i tonat ek.
Laminatplankgolv har en hög motståndskraft mot fukt och är därför idealiskt för t.ex. kök och tvättstuga. Golvet är i slittålighet klass 33 och kan utöver i den privata bostaden även användas för många olika yrkesändamål.
243 mm bredd och 2200 mm längd ger plankorna ett stilrent utseende, medan klicksystemet säkerställer enkel montering. Golvet är lämpligt för golvvärme, vilket ger en bekväm och varm yta året runt.
FG19 Tønder har en fantastisk kvalitet, som resulterar i en garanti på 30 år för privatbostäder.

