| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | FG19 Mols |
| Yta: | Laminat |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 243 mm |
| Längd: | 2.200 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 30 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,68 m2 |
| Varunummer: | 05 543152 (967) |
| Viktigt | Beställer du ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet urval av golvet, vilket ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräde. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du bara att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Det vackra eleganta laminatgolvet FG19 Mols kommer med sitt naturtro tonade eklook att vara ett fint inslag i de flesta inredningar, oavsett om det är i den privata bostaden eller för ett affärssyfte.
Golvet har en hög kvalitet, vilket resulterar i en garanti på 30 år om det är i en privatbostad och 10 år för affärssyften. Laminatgolvet är i slitklass 33.
Laminatgolvet är ett utmärkt alternativ till klinker i köket och tvättstugan, eftersom det har en hög motståndskraft mot vatten och fukt. Golvet är inte godkänt för montering i badrummet.
Laminatgolvets yta är särskilt lättstädad och tack vare det praktiska klicksystemet är golvet enkelt att lägga.

