| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | XL Bornholm |
| Yta: | Laminat |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 241 mm |
| Längd: | 2.038 mm |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,95 m2 |
| Varunummer: | FG.78.2450 (963) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du bara får ett litet utsnitt av golvet, vilket ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräde. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du bara att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Laminatgolvet XL Bornholm är ett stilrent laminatplankgolv med en vacker ljus trälook. Laminatgolvets bredda plankor på 241 mm och den fyra-sidiga fasningen skapar en autentisk plankeffekt som tillför rummet en exklusiv och rymlig atmosfære.
Laminatgolvets naturtrogna trästruktur med subtila ådror och kvistar ger golvet ett elegant och realistiskt utseende som andas ro och värme. Laminatgolvets ljusa nyans gör det till ett utmärkt val om du önskar en ljus och inbjudande inredning.
Laminatgolvet är i slitklass 32 och därmed är XL Bornholm väl lämpad för både privata hem och lätt kommersiellt bruk. Ytan är motståndskraftig mot repor, fläckar och daglig slitage, vilket gör golvet till ett praktiskt val. Dessutom har golvet livstidsgaranti i privata bostäder, så du kan njuta av laminatgolvets vackra utseende i många år.
Den innovativa 5G klick-teknologin gör monteringen både snabb och enkel. Perfekt för både gör-det-själv-projekt och professionella golvläggare.

