| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Light Luena Oak |
| Yta: | Laminat |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 246 mm |
| Längd: | 2.050 mm |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 20 år privat, 5 år företag |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,530 m2 |
| Andet: | Blauer Engel och PEFC certifierad |
| Varunummer: | 97 414694 (1091) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. |
Beskrivning
Ge dina rum ett ljust och tidlöst lyft med Light Luena Oak. Detta laminatgolv förenar den klassiska skönheten från ekträ med en överlägsen hållbarhet, som gör det idealt för både det livliga hemmet och lättare kommersiella utrymmen. Laminatgolvet är i slitageklass 32 och kommer med 20 års slitagegaranti vid montering i privata bostäder.
De extra långa och breda planken på hela 2050 x 246 mm skapar en unik ro och en känsla av lyx, som får även mindre rum att verka större. De fasade kanterna på alla fyra sidor framhäver varje planka och ger golvet det klassiska uttrycket av äkta plankgolv.
Med den innovativa “smoothtouch”-ytan får du en finish som inte bara ser autentisk ut, utan också känns behaglig och silkeslen under fötterna. Samtidigt gör ytan att golvet är lätt att rengöra och underhålla.
Det praktiska och moderna klicksystemet säkerställer en effektiv och precis läggning utan användning av lim.
Golvet är både Blauer Engel och PEFC-certifierat, vilket är din garanti för att golvet bidrar till en hälsosammare inomhusklimat och en mer ansvarsfull skogsbruk.

