| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Velluto |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10.00 mm |
| Bredd: | 450 mm |
| Längd: | 620 mm |
| Beskrivning: | Marmorerad linoleummatta |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 15 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja, UNICLIC |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,68 m2 |
| Varunummer: | 159 020855050 (450) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Med detta sköna moderna golv behöver du inte att gå på kompromiss.
Linoleum Klick Velluto har en vacker ljusgrå grundfärg med ett elegant marmorert färspektrum som ger mattplattan ett exklusivt och harmoniskt uttryck. Den tidlösa färgen gör golvet lätt att integrera i varje inredning.
Linoleum är ett hållbart material tillverkat av naturliga råvaror. Det kan till och med kasseras med hushållsavfall, eftersom det är fullständigt nedbrytbart. Materialet har en naturlig motståndskraft mot mög och bakterier, vilket gör det idealt både i privata kök och i miljöer som skolor och förskolor. Det inbyggda korklagret ger dessutom golvet en behaglig gångkomfort och effektiv trapplydsdämpning.
Detta linoleummatta är utrustad med ett modernt klicksystem och är enkelt att montera. Golvet kan kombineras med våra andra Linoleum Klick golv och därmed kan du skapa dekorativa designer.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det finnas små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara uppmärksam på när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så vid möjligt kan du därmed använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men om du beställer vid flera tillfällen bör du vara uppmärksam på att en annan beställning kan vara från en annan batch än den första.

