| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Crema |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 450 mm |
| Längd: | 620 mm |
| Beskrivning: | Marmorerad linoleummatta |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 15 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja, UNICLIC |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,68 m2 |
| Varunummer: | 159 020855030 (427) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Linoleumsgolvet Crema förenar snygg design, hög komfort och hållbarhet. Ett självklart val för dig som inte vill kompromissa med varken funktion eller estetik.
Den crèmefärgade linoleumplattan har ett vackert marmorliknande färgspektrum samt ett mycket tidlöst uttryck.
Linoleumsgolvet är enkelt att lägga och kombinationen av linoleum och kork gör att golvet har en utmärkt gångkomfort och är steglydsdämpande. Golvet kan användas som akustikgolv.
Linoleum är tillverkat av naturmaterial och är en hållbar produkt. Produkten har den stora fördelen att den är naturligt motståndskraftig mot bakterier och mögel.
Golvet är både lämpligt för privata bostäder, men kan också användas för olika kommersiella ändamål, t.ex. kommer golvtypen att vara ett praktiskt val i skolor och förskolor.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det förekomma små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som framgår av paketet. Så långt som möjligt kan du använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men om du beställer vid flera tillfällen bör du vara medveten om att en annan beställning kan vara från en annan batch än den första.

