| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Vanilla |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 450 mm |
| Längd: | 620 mm |
| Beskrivning: | Marmorerad linoleummatta |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 15 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja, UNICLIC |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,68 m2 |
| Varunummer: | 159 020855160 (931) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Önskar du dig ett hållbart golv som samtidigt är vackert att se på och som dessutom har en rad praktiska egenskaper, så är ett linoleummattplattor ett utmärkt val.
Vanilla är en linoleummattplatta som med sin ljusa nyans och eleganta marmorerade färgspektrum tillför bostaden ett stilrent och inbjudande uttryck.
Med enkel montering, behaglig gångkomfort, effektiv ljuddämpning och en yta som är lätt att rengöra får du ett golv som både är praktiskt och bekvämt i vardagen. Linoleum är dessutom naturligt motståndskraftigt mot bakterier och mögel, vilket gör att golvet också är ett praktiskt val i t.ex. förskolor och skolor.
Linoleum är tillverkat av hållbara naturliga material. Linoleummattplattan Vanilla kan antingen användas ensam eller kombineras med andra Linoleum Klick vinylgolv.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det förekomma små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel se på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt det är möjligt bör du använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaderna för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men om du beställer vid flera tillfällen bör du vara medveten om att en annan beställning kan vara från en annan batch än den första.

