| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Colorado |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 11 mm |
| Bredd: | 300 mm |
| Längd: | 900 mm |
| Beskrivning: | Marmorerad linoleumplatta |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 15 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja, UNICLIC |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,62 m2 |
| Varunummer: | 159 020871120 (109) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Linoleum Klick Plus Colorado ger en vacker varm nyans och en dekorativ marmorering av färger till ditt golv, vilket skapar en inbjudande och elegant atmosfär.
Detta linoleumgolv är tillverkat av naturliga och hållbara material, vilket gör golvet till ett miljövänligt val.
Linoleumgolv är naturligt motståndskraftiga mot mögel och bakterier, detta betyder att linoleumgolvet är ett idealt val på platser med höga hygienkrav.
Tack vare ett integrerat klicksystem är installationen både enkel och snabb, medan det inbyggda korklagret ser till att ge god gångkomfort och effektiv ljuddämpning.
Alla dessa egenskaper bidrar till ett hälsosamt inomhusklimat i hemmet. Samtidigt gör de golvet till ett praktiskt och hygieniskt val i institutioner som skolor och förskolor.
Linoleum Klick Plus Colorado är i plattformat med måtten 30 x 90 cm och kan antingen användas ensamt eller kombineras med andra Linoleum Klick Plus golv.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det finnas små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt som möjligt kan du då använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men beställer du vid flera tillfällen, bör du vara medveten om att nästa order kan vara från en annan batch än den första.

