| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Caramel |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 11 mm |
| Bredd: | 300 mm |
| Längd: | 900 mm |
| Beskrivning: | Marmorerad linoleummatta |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 15 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja, UNICLIC |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,62 m2 |
| Varunummer: | 159 020871140 (487) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Linoleum Klick Plus Karamell är det ideala valet för dem som önskar ett vackert och funktionellt golv.
Linoleumgolvet är i en varm, orangebrun nyans med en vacker marmorering av färger. Golvet ger liv och värme till varje rum.
Med sitt plattformat på 30 x 90 cm och ett integrerat klicksystem är linoleumgolvet både enkelt och snabbt att installera.
Tillverkat av naturliga hållbara material, är golvet ett miljövänligt val som dessutom naturligt motstår mögel och bakterier, vilket bidrar till en hälsosammare inomhusklimat.
Linoleumgolvets inbyggda korklager säkerställer extra bra gångkomfort och förbättrad ljudisolering, vilket skapar en behaglig atmosfär.
Linoleum Klick Plus Karamell är perfekt för både bostäder och institutioner som skolor och förskolor, där det både bidrar med estetik och praktisk funktionalitet.
Mattplattorna kan antingen användas ensamma eller kombineras med andra Linoleum Klick Plus vinylgolv.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det finnas små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt möjligt kan du då använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men beställer du vid flera tillfällen, bör du vara medveten om att en andra beställning kan vara från en annan batch än den första.

