| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Gala |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 11 mm |
| Bredd: | 300 mm |
| Längd: | 900 mm |
| Beskrivning: | Marmorerad linoleumskiva |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 15 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja, UNICLIC |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,62 m2 |
| Varunummer: | 159 020871190 (495) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Estetik och funktionalitet går hand i hand med detta vackra linoleumgolv med en svart grundfärg och en fin marmorering av färger. Golvet är otroligt vackert och tillför elegans till varje rum.
Detta golv är inte bara vackert och hållbart, utan också en praktisk lösning som uppfyller behoven i både hem och institutioner.
Linoleum Klick Plus Gala är i plattformat och det integrerade klicksystemet gör installationen enkel och snabb.
Linoleumgolvet är tillverkat av naturliga hållbara material och är också naturligt motståndskraftigt mot mögel och bakterier, vilket säkerställer en hälsosammare inomhusklimat. Med ett korkskikt för extra bra gångkomfort och förbättrad ljudisolering, skapar Linoleum Klick Plus en tystare och mer trivsam atmosfär. Golvet är därmed idealiskt för både hemmet och offentliga platser som skolor och förskolor.
Mattplattorna kan kombineras med Linoleum Klick Plus plattor i andra färger.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det finnas små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt som möjligt kan du använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men beställer du vid flera tillfällen, bör du vara medveten om att andra beställningar kan komma från en annan batch än den första.

