| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Ocean |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 11 mm |
| Bredd: | 300 mm |
| Längd: | 900 mm |
| Beskrivning: | Marmorerad linoleummatta |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 15 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja, UNICLIC |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,62 m2 |
| Varunummer: | 159 020871220 (517) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Detta moderna linoleumsgolv har en vacker blå nyans som skapar ett markant blickfång i varje inredning – både i privata hem och i företagsmiljöer. Den dekorativa marmorerade ytan ger golvet ett exklusivt och livfullt uttryck.
Linoleumsgolvet levereras i mattplattor med ett integrerat klicksystem som gör monteringen enkel och snabb. Linoleum Klick Plus Ocean har dessutom ett inbyggt korkskikt som ger en behaglig gångkomfort, god akustik och effektiv ljuddämpning.
Ett linoleumsgolv har många praktiska egenskaper. Till exempel är materialet naturligt motståndskraftigt mot både bakterier och mögel, vilket är smart både i hemmet och i t.ex. förskolor, skolor och liknande.
Linoleum är tillverkat av naturliga material och är ett hållbart golvalternativ.
Dessa linoleumplattor kan antingen användas ensamma eller kombineras med andra Linoleum Klick Plus vinylgolv, så att du kan skapa din egen golvdesign.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det finnas små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt som möjligt kan du använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men beställer du vid flera tillfällen bör du vara medveten om att en annan order kan komma från en annan batch än den första.

