| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Cenere |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 590 mm |
| Längd: | 590 mm |
| Beskrivning: | Tillverkad av naturliga material |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 15 år på bostad, 5 år på näringsverksamhet år |
| Fas: | Nej. |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,74 m2 |
| Varunummer: | 82 58201 (12) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Detta fina, sandfärgade linoleumgolv är ett idealiskt val för både hemmet och lätta kontorsmiljöer.
Den varma tonen skapar en lugn och behaglig atmosfär som tillför rummet en naturlig och inbjudande känsla.
Linoleumgolvet är lätt att underhålla och har ljuddämpande egenskaper, vilket gör det särskilt lämpligt för rum där komfort och lugn står i fokus.
Golvytan är tillverkad av naturliga material såsom linolja, harts, kalksten och korkmjöl.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det förekomma små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att finnas på förpackningen. Så långt det är möjligt kan du använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men om du beställer i flera omgångar bör du vara medveten om att nästa order kan vara från en annan batch än den första.

