| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Pearl |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 590 mm |
| Längd: | 590 mm |
| Beskrivning: | Tillverkad av naturliga material |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 15 år på boende, 5 år på näringsliv år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,74 m2 |
| Varunummer: | 82 58401 (13) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Detta vackra linoleumgolv i färgen Pearl har en ljus, elegant beige ton med en subtil matt pärleffekt som ger rummet ett exklusivt uttryck.
Den mjuka nyansen skapar en ljus och inbjudande atmosfär och passar perfekt till både moderna och klassiska inredningar.
Golvet är ett praktiskt val och är lätt att underhålla, samtidigt som det är behagligt att gå på.
Denna golvlösning är idealisk för rum där man önskar ett tidlöst och stilrent uttryck.
Linoleum är tillverkat av naturliga material och består bl.a. av linolja, harts, kalksten och korkmjöl.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det förekomma små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt som möjligt kan du då använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men om du beställer vid flera tillfällen bör du vara medveten om att en annan beställning kan vara från en annan batch än den första.

