| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Carbon |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 590 mm |
| Längd: | 590 mm |
| Beskrivning: | Tillverkad av naturliga material |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 15 år på bostad, 5 år på näring år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,74 m2 |
| Varunummer: | 82 58409 (18) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Detta vackra linoleumsgolv i färgen carbon har en djup svart nyans med en diskret matt finish, som ger rummet en modern och exklusiv känsla.
Den mörka färgen skapar en elegant och intim atmosfär, som kompletterar både stilrena och råa inredningar.
Golvet är slitstarkt och enkelt att underhålla, samtidigt som det ger en behaglig känsla under fötterna.
Detta golv är idealt för rum där man önskar ett tidlöst och stiligt uttryck.
Linoleum är tillverkat av naturliga material.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det förekomma små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt det är möjligt kan du använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaderna för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men om du beställer vid flera tillfällen bör du vara uppmärksam på att en annan order kan vara från en annan batch än den första.

