| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Cemento |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 590 mm |
| Längd: | 590 mm |
| Beskrivning: | Tillverkad av naturliga material |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 15 år på bostad, 5 år på näring år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,74 m2 |
| Varunummer: | 82 58202 (271) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Detta eleganta linoleumsgolv i färgen cemento har en mjuk grå ton som tillför rummet ett modernt uttryck. Golvets utseende leder tankarna mot materialet cement.
Den dämpade nyansen skapar en harmonisk och inbjudande atmosfär som passar perfekt in i både moderna och traditionella hem.
Golvet är både slitstarkt och lätt att underhålla, vilket gör det till ett praktiskt val för varje rum.
Lino click är i slitklass 33 och kan användas i både privata hem samt för olika affärsändamål.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det förekomma små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt som möjligt kan du då använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men om du beställer vid flera tillfällen bör du vara medveten om att andra beställningen kan vara från en annan batch än den första.

