| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Metal |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 590 mm |
| Längd: | 590 mm |
| Beskrivning: | Tillverkad av naturliga material |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 15 år på bostad, 5 år på näringsverksamhet år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,74 m2 |
| Varunummer: | 82 58001 (301) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Detta fina moderna linoleumgolv med namnet Metal har en ljusgrå nyans som gör att golvet kommer att passa in i de flesta inredningsstilar.
Den neutrala grå tonen skapar en lugn och balanserad atmosfär som är behaglig både privat och i yrkeslivet.
Golvet är slitstarkt och lätt att underhålla, vilket gör det till ett praktiskt och stilrent val. Samtidigt gör det integrerade klicksystemet att golvet är lätt att lägga, även om du inte har stor erfarenhet av golvläggning.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det förekomma små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att finnas på förpackningen. Så långt det är möjligt kan du då använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid från en batch, men om du beställer vid flera tillfällen bör du vara medveten om att nästa beställning kan vara från en annan batch än den första.

