| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Crocodile |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 590 mm |
| Längd: | 590 mm |
| Beskrivning: | Tillverkad av naturliga material |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 15 år på bostad, 5 år på näringsliv år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,74 m2 |
| Varunummer: | 82 58091 (318) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. |
Beskrivning
Detta vackra linoleumsgolv har en unik, dämpad grön nyans.
Den unika färgen ger ett lugnt och inbjudande uttryck, som är perfekt för att skapa en avslappnad atmosfär i såväl privata hem som för en rad olika företagsändamål.
Linoleumsgolvet är lätt att underhålla, och är därmed ett praktiskt och stiligt val.
Golvet är i slittålighet klass 33 och är tack vare klicksystemet lätt att lägga.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det förekomma små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av paketet. Så långt som möjligt kan du använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men beställer du vid flera tillfällen, bör du vara medveten om att en annan beställning kan vara från en annan batch än den första.

