| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Rosemary Green |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 11,5 mm |
| Bredd: | 300 mm |
| Längd: | 900 mm |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 15 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja, UNICLIC |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,62 m2 |
| Varunummer: | 159 020871221 (990) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbjälke. Du kan maximalt beställa 3 prover av samma vara. |
Beskrivning
Linoleum Klick Plus Rosemary Green förenar en vacker färgnyans med hög funktionalitet. Det moderna gröna golvet har ett marmorerat mönster som tillför rummet en känsla av ro och elegans.
Plattformatet på 30 x 90 cm och det integrerade klicksystemet gör det enkelt och snabbt att installera. Klicksystemet gör det möjligt att lägga golvet som ett flytande golv.
Linoleum är gjort av naturliga material och är ett hållbart val för golv. En av golvets praktiska egenskaper är att linoleum naturligt motstår mögel och bakterier. Dessutom har golvet ett inbyggt korkskikt som ger extra komfort under fötterna och förbättrad ljudisolering, vilket skapar en lugnare atmosfär. Båda egenskaperna bidrar till ett bättre inomhusklimat.
Linoleum Klick Plus Rosemary Green är idealiskt för både privata hem och offentliga institutioner som skolor och förskolor, där golvets praktiska fördelar gör det till ett perfekt val.
Eftersom Linoleum är en naturprodukt kan det finnas små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt som möjligt kan du använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men om du beställer vid flera tillfällen bör du vara medveten om att en annan beställning kan vara från en annan batch än den första.

