| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Tierra |
| Yta: | Linoleum |
| Tjocklek: | 10 mm |
| Bredd: | 460 mm |
| Längd: | 930 mm |
| Beskrivning: | Marmorerad linoleummatta |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | 15 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Ja, UNICLIC |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,712 m2 |
| Varunummer: | 159 020871145 (1079) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du bara får en liten del av golvet, vilket ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräde. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler får du endast skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Linoleum Klick Plus Tierra är det perfekta valet för dig som vill ha ett stilrent och funktionellt golv.
Detta linoleumgolv har en vacker jordbrun nyans med ett elegant marmorerat färgspektrum som tillför värme och liv till varje rum.
Med ett praktiskt plattformat på 46 x 93 cm och ett användarvänligt klicksystem är golvet snabbt och enkelt att lägga.
Tillverkat av naturliga och hållbara material är det ett miljövänligt val som naturligt motstår mögel och bakterier – en fördel för en hälsosammare inomhusklimat.
Det integrerade korklagret säkerställer behaglig gångkomfort och förbättrad ljudisolering, vilket gör rummet mer bekvämt att vistas i.
Linoleum Klick Plus Tierra är idealiskt för både privata hem och offentliga institutioner som skolor och förskolor, där det kombinerar estetik med praktisk funktionalitet.
Mattplattorna kan användas ensamma eller kombineras med andra Linoleum Klick Plus vinylgolv för ett unikt uttryck.
Eftersom linoleum är en naturprodukt kan det finnas små färgskillnader från produktion till produktion. Detta bör du vara medveten om när du lägger golvet. Här kan du med fördel titta på produktens batchnummer, som kommer att framgå av förpackningen. Så långt som möjligt kan du använda samma batchnummer i ett rum. Du kan också medvetet välja att använda färgskillnaden för att skapa ett diskret mönster genom att blanda olika batcher. Vid leverans skickar vi alltid endast från en batch, men om du beställer vid flera tillfällen, bör du vara medveten om att en annan order kan vara från en annan batch än den första.

