| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Chromix Silver |
| Tjocklek: | 7,5 mm |
| Bredd: | 327 mm |
| Längd: | 1.292 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Aqua Klicka det |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,53 m2 |
| Andet: | 100 % PVC-fri - PEFC-certifierad - Blå Ängel-certifierad |
| Varunummer: | 97 13912 (199) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
| DB siffra | 1806770 |
Beskrivning
Fullända ditt hem eller kommersiella utrymme med det eleganta AquaD+ Chromix Silver hybridgolvet, som förenar en modern klinkerlook i en vacker och praktisk grå nyans med avancerad funktionalitet. Den naturtroget plattedesignen och det dämpade färgspelet ger rummet ett exklusivt och tidlöst uttryck, som är perfekt för både minimalistiska, industriella och skandinaviska inredningar.
Förutom det vackra utseendet levererar golvet en rad praktiska fördelar. Med en vattentålighet på upp till 72 timmar i förhållande till sprut, droppar och lätt spill är hybridgolvet AquaD+, tack vare den särskilda Aqua+ kärnplattan och det smarta Aqua CLIC it!-systemet, idealiskt för kök, tvättstuga, hall och andra rum där spill eller fukt ofta förekommer. Aqua CLIC it! gör samtidigt installationen enkel också, om du inte har stor erfarenhet av golvläggning.
AquaD+ Chromix Silver är utrustat med en integrerad stegljud dämpande underlag gjort av återvunna cellulosa fibrer, vilket minskar ljud och eliminerar behovet av separat underlag. Samtidigt är golvet extremt slitstarkt med slittålighet klass 33, vilket gör det lämpligt för både bostäder med hög belastning och hektiska kommersiella miljöer som kontor, butiker och offentliga byggnader.
Miljön är inplanerad i hela processen. Golvet är 100 % PVC-fritt, utan mjukgörare och PEFC-certifierat. Med Blue Angel-miljömärket kan du vara säker på att du väljer ett hälsosammare och mer hållbart alternativ.

