| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Sierra Nevada |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 7,5 mm |
| Bredd: | 305 mm |
| Längd: | 610 mm |
| Beskrivning: | Vinylgulv med kliksystem |
| Slitage klass: | 42 |
| Slitage garanti: | Livsgaranti i privat bostad - 20 års garanti för företag |
| Fas: | ja, microfas på alla 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, 5G |
| Golvvärme: | Velegnet |
| Innehåll per paket: | 1,86 m2 |
| Andet: | Waterproof |
| Varunummer: | 132 5413722941882 (210) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
Beskrivning
Vackert och mycket praktiskt vinylgolv i en mörk färg som liknar klinker. Golvet är mycket naturtroget i sitt utseende och vid första anblick kan man lätt tro att det är ett klinkergolv.
Golvet har en mycket hög slittålighet vilket gör att det kan användas både för kommersiellt och privat bruk. Samtidigt är det vattenavvisande i upp till 72 timmar, vilket gör det perfekt för rum som tvättstugor och kök eller liknande.
Ytan är vacker och praktisk och mycket lätt att rengöra, vilket är en stor hjälp när den dagliga städningen ska göras. Dessutom har golvet en brandhämmande yta, vilket också får sägas vara en stor fördel.
Om du vill lägga golvet själv kan golvets 5G klicksystem hjälpa dig på god väg. Du behöver inte heller oroa dig för vilket underlag som ska användas, eftersom golvet kommer med ett underlag som redan är fastmonterat på golvets baksida.
Det finns livsgaranti på golvet vid användning i hemmet och annars är det 20 års garanti om vinylgolvet ska användas i samband med kommersiellt bruk.
Golvet kan utan problem användas på golvvärme.
Datablad - Vinyl med klicksystem

