| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Balkan Oak |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 7,5 mm |
| Bredd: | 225 mm |
| Längd: | 1.220 mm |
| Beskrivning: | Vinylgolv med klicksystem |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid i privata bostäder |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, 5Gc |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,196 m2 |
| Andet: | Trinljudsdämpande upp till 19 dB |
| Varunummer: | 132 941851 (238) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du bara får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler får du bara skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Flott och läckert vinylgolv med en riktigt vacker och naturtrogen yta. Golvet har ett något rustikt utseende då kvistarna och åren är mycket tydliga. Tillsammans med den extra bredden och de 4 sidorna mikrofas, blir golvet mycket autentiskt och naturtroget att se på.
Detta golv är gjort i en slittålighet klass 33, vilket är mycket slitstarkt. Den höga slittåligheten gör att golvet kan användas både till yrkesverksamhet och privat. Samtidigt har golvet en hög motståndskraft mot fukt och vatten, vilket gör det perfekt för rum som tvättstuga och kök eller liknande.
Ytan är vacker och praktisk och mycket rengöringsvänlig, vilket är en stor hjälp när den dagliga städningen ska göras. Likaså har golvet en brandhämmande yta, vilket också kan sägas vara en stor fördel.
Dessutom finns det ett bra klicksystem, som gör vinylet enkelt att lägga, om man själv vill prova på monteringen. Eftersom golvet kommer med ett mjukt underlag på baksidan, behöver detta inte heller monteras innan golvet läggs.
Det finns livsgaranti på golvet vid användning i privata bostäder.
Klickvinylgolvet Balkan kan utan problem användas på golvvärme.

