| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Chevron Ek Natur |
| Yta: | Laminat |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 320 mm |
| Längd: | 1.330 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor microfas |
| Klicksystem: | Ja |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,13 m2 |
| Andet: | Laminatgolv med chevronmönster |
| Varunummer: | 05 545180 (221) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
| DB siffra | 2398846 |
Beskrivning
Detta vackra moderna golv liknar förväxling ett ekparkettgolv, men är i verkligheten ett laminatgolv med en otroligt naturtrogen eklook. Laminatgolvet har dessutom en autentisk yta som gör att golvet också känns som trä.
Laminatgolvets naturliga eklook är dock inte det enda som gör detta fina golv till ett vackert val. HARO-golvet Chevron Ek natur har nämligen en särskild design, som om du lägger två plankor bredvid varandra skapar ett vackert chevronmönster, helt utan att du behöver krångla med enskilda stavar. Laminatgolvet har klicksystem och kan läggas som ett flytande golv.
Laminatgolvet är slitstarkt och kan användas både för kommersiella och privata bostäder. En annan av golvets praktiska egenskaper är att det är motståndskraftigt mot fukt, vilket gör golvet till ett bra val i t.ex. entrén, tvättstugan och köket.
Till detta laminatgolv passar:
För rengöring rekommenderar FlotteGulve.dk
För regelbunden rengöring: Clean & Green Active
För uppfräschning av golvet: Clean & Green Aqua Shield

