| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Träslag: | Massiv ek |
| Ytbehandling: | Obehandlat |
| Tjocklek: | 15 mm |
| Bredd: | 70 mm |
| Längd: | 500 mm |
| Konstruktion garanti: | 10 år |
| Fas: | Nej |
| Klicksystem: | Fjäder och not |
| Golvvärme: | Ja |
| Sortering: | Exquisit |
| Innehåll per paket: | 1,05 m2 |
| Andet: | Slipas och behandlas efter montering |
| Variant A: | 130 4204010100.RIGHt (249) |
| Variant B: | 130 4204010100.LEFt (249) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
Beskrivning
Vacker stavparkett i massiv ek i den fina exquisit sortering, där träet har en vacker färgspel och ett enhetligt uttryck.
De massiva ekstavarna har måtten 70 x 500 mm och är inte ytbehandlade från fabrikens sida, vilket ger dig möjlighet att själv sätta ditt avtryck på golvet genom att välja den ytbehandling som passar din stil och smak. Du kan t.ex. välja såpabehandling, oljning och lackering.
Golvet samlas i fer och nor och fullklistras till undergolvet, varefter det ska slipas och ytbehandlas.
Stavparketten Ek Exquisit kan både läggas i det klassiska fiskbensmönstret, som ett traditionellt parkettgolv eller i ett annat vackert mönster.

