| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Träslag: | Ek |
| Ytbehandling: | 8 gånger Ultramat lack |
| Tjocklek: | 13,5 mm |
| Bredd: | 145 mm |
| Längd: | 580 mm |
| Konstruktion garanti: | Privat 30 år - Företag 5 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Clic&Go - svävande utan användning av lim |
| Golvvärme: | Ja |
| Sortering: | Accent |
| Innehåll per paket: | 1,01 m2. |
| Andet: | Svanemärkt och PEFC-certifierad. |
| Varunummer: | 18 146007 (1196) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du bara får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
| DB siffra | 2484735 |
Beskrivning
Charlottenlund Ek Accent Caramel från Timberman är ett karaktärsfullt fiskbensgolv i ek med varma karamellfärgade nyanser och ett levande uttryck. Den vackra accentsorteringen skapar variation mellan stavarna med både ljusa och mörkare toner, som ger golvet massor av djup och personlighet. Det klassiska fiskbensmönstret kombinerat med de varma trätonerna tillför rummet en exklusiv och inbjudande atmosfär.
De borstade stavarna framhäver ekens fina ådringar och ger ytan en levande struktur. Golvet är behandlat med 8 lager ultramat lack i glansgrad 5, som skyddar golvet mot daglig användning.
Charlottenlund Ek Accent Caramel är utrustad med Easy To Clean-yta, vilket gör städningen enklare i vardagen. Samtidigt hjälper Edge Protection till att skydda golvets kanter mot mörka ändstötar. Den 4-sidiga fasen markerar varje stav elegant och framhäver fiskbensmönstrets klassiska uttryck.
Golvet monteras enkelt med Timbermans Clic&Go klicksystem som flytande golv och är godkänt för golvvärme. Dessutom är golvet både Svanenmärkt och PEFC-certifierat.

