| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Träslag: | Ek |
| Ytbehandling: | Borstad - Oleovera olja |
| Tjocklek: | 11,3 mm |
| Bredd: | 140 mm |
| Längd: | 740 mm |
| Slitskikt: | 3,5 mm |
| Konstruktion garanti: | 30 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej |
| Golvvärme: | Ja |
| Sortering: | Selectiv |
| Innehåll per paket: | 1,25 m2 |
| Andet: | Fuldlimes till undergolvet |
| Varunummer: | 05 548516 (1043) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som gör det möjligt för dig att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
| DB siffra | 2458966 |
Beskrivning
Detta HARO Chevron-golv är i den vackra klassiska träslaget ek och är i ekens naturliga färgton, då golvet är ytebehandlat med en klar olivolja. Oljan ger träet en vacker glöd med en otroligt fin finish. Träet har en borstad yta och är i en Selectiv sortering, vilket betyder att träet har ett lugnt och enhetligt färgspektrum.
Golvet är i stavformat, som när golvet läggs bildar en vacker v-formad design med ett symmetriskt zigzag-mönster. Detta mönster kallas chevron eller fransk fiskben, då golvtypen ursprungligen härstammar från franska herrgårdar och slott.
HARO-golvet ska full-limmas, då det inte är utrustat med klicksystem. Golvet har fas på alla 4 sidor.
Till detta plankgolv passar:
För rengöring rekommenderar FlotteGulve.dk
För regelbunden tvätt Trip Trap Oljesåpa Natur
För uppfräschning och löpande vård Trip Trap Oljepflege Natur eller Trip Trap Vårdolja Natur.

