| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Träslag: | Amerikansk Valnöt |
| Ytbehandling: | Borstat - Oleovera Olja |
| Tjocklek: | 11,3 mm |
| Bredd: | 140 mm |
| Längd: | 740 mm |
| Slitskikt: | 3,5 mm |
| Konstruktion garanti: | 30 år |
| Fas: | ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej |
| Golvvärme: | Ja |
| Sortering: | Selectiv |
| Innehåll per paket: | 1,25 m2 |
| Andet: | Ska fullklistras till undergolvet |
| Varunummer: | 05 548520 (1046) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
| DB siffra | 2458970 |
Beskrivning
Detta vackra Chevron-golv är i den eleganta mörka träslaget Amerikansk Valnöt. Golvet är behandlat med klar oleovera olja, vilket ger golvet en läcker finish. Trägolvet är i den exklusiva Selectiv sorteringen och har ett lugnt färgspektrum.
Cheron-mönstret är precis som vanliga fiskbensparketter en dekorativ och klassisk golvtyp som skapar ett exklusivt uttryck i inredningen. Chevron-golvtypen härstammar ursprungligen från Frankrike och kallas därför också ofta franskt fiskben.
Golvet har 4-sidig fas, som framhäver de enskilda stavarna när golvet är lagt. Golvet ska full-limes till undergolvet.
Till detta plankgolv passar:
För rengöring rekommenderar FlotteGulve.dk
För regelbunden tvätt Trip Trap Oljesåpa Natur
För uppfriskning och löpande skötsel Trip Trap Oljepflege Natur eller Trip Trap Skötselolja Natur.

