| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Disano Project - Berglärk puro |
| Yta: | Borstat |
| Tjocklek: | 2 mm |
| Bredd: | 245 mm |
| Längd: | 1.300 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej - Golvet ska fullklistras |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 3,51 m2 |
| Andet: | Blauer Engel certifierad |
| Varunummer: | 05 549049 (882) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet utsnitt av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
| DB siffra | 2459005 |
Beskrivning
Bjerglärk puro är ett karaktärsfullt designgolv med tydlig inspiration från naturens råmaterial. De levande ådringarna, spridda knutar och varma gyllene toner ger golvet ett markant och rustikt utseende, som ändå känns modernt och lätt i rummet.
Den borstad yta framhäver träets naturliga djup och skapar en naturtrogen känsla av trä under fötterna. De fyra microfasade kanterna fulländar det autentiska plankutseendet.
Med en tjocklek på endast 2 mm är designgolvet idealiskt för renoveringsuppgifter.
Golvet är en del av HAROs slitstarka Disano Project kollektion och är i slitklass 33, vilket gör det lämpligt för både intensivt bostadsbruk och kommersiella inredningar.
Samtidigt är golvet 100 % fritt från PVC och mjukgörare ett hälsosammare val för moderna hem.
Till detta designgolv passar:
För rengöring rekommenderar FlotteGulve.dk
För regelbunden rengöring: Clean & Green Natural
För grundrengöring: Clean & Green Active
För uppfräschning av golvet: Clean & Green Aqua Shield

