| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Pure Mist Oak |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0344-04764 (520) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2081730 |
Beskrivning
Laminatgolv med en gråaktig trälook med subtila variationer i färgtonen. Laminatgolvet har ådringsmönster som ger en djuphet till golvet och som är en naturtrogen återgivning av ådringarna i ek, detta ger golvet ett mycket autentiskt uttryck.
Laminatgolvet är ytterst slitstarkt och motståndskraftigt mot fläckar. Laminatgolvet är därför ett optimalt val för bostäder där golvet utsätts för lite av varje.
Bland golvets många fördelar är det värt att nämna AquaSafe-teknologin, som gör att golvets yta är vattentålig.
Laminatgolvet Pure Mist Oak är svanemärkt och kan användas i svanemärkt byggande.

