| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Chalked Nordic Oak |
| Tjocklek: | 9,5 mm |
| Bredd: | 240 mm |
| Längd: | 2.050 mm |
| Slitage klass: | 32 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,952 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0362-03865 (533) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2302334 |
Beskrivning
Torekov Chalked Nordic Oak är ett modernt elegant laminatgolv med naturlig trästruktur och ett vackert färgspel, som är en otroligt naturtrogen återgivning av ådringarna i ek. Laminatgolvets färg är en ljusbrun nyans med ett inslag av beige. Laminatgolvet är i planksformat med vackra långa brädor och 4-sidig fas.
Laminatgolvet är ytterst hållbart och motståndskraftigt mot vatten. Av den anledningen är laminatgolvet ett självklart val i exempelvis köket och tvättstugan. Golvets TitanX-teknologi betyder att golvet är slitstarkt och lätt att rengöra.
Tack vare det moderna klicksystemet är golvet lätt att lägga och Svanenmärket gör att golvet kan användas i svanenmärkt byggande.

