| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Beach Town Oak |
| Tjocklek: | 9,5 mm |
| Bredd: | 240 mm |
| Längd: | 2.050 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,952 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0262-03870 (947) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2302346 |
Beskrivning
Läckert ljust laminatgolv med en mycket detaljerad och naturtrogen återgivning av ek. Färgen på golvet är i en vacker beige nyans som ger rummet ett inbjudande och luftigt utseende.
Golvet är tack vare AquaSafe-teknologin vattenavvisande och passar därför bra i många av husets rum. Särskilt i rum som köket och tvättstugan är golvet ett praktiskt val. Här kommer golvets höga slitstyrka och rengöringsvänliga yta också till sin rätt.
Golvet är i slitklass 33 och kan därför användas till kommersiellt bruk.
Laminatgolvet har EU Ecolabel, vilket betyder att golvet uppfyller höga miljökrav. Samtidigt är golvet svanenmärkt och kan således användas i svanenmärkt byggande.

