| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Limed Grey Oak |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 190 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,835 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0231-03367 (950) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 1827939 |
Beskrivning
Det vackra laminatgolvet Grey Limed Oak har ett utseende som är inspirerat av ett gråvitt ekgolv som har patinerats av sol och sand. Laminatgolvet är i en ljusgrå färg och har en realistisk trätextur med framträdande ådringar och kvistar.
Laminatgolvet har uppnått EU:s miljömärkning, Ecolabel samt den nordiska svanen, vilket indikerar att det uppfyller höga miljökrav. Golvet kan läggas i svanmärkt byggande.
Golvet är motståndskraftigt mot vatten, vilket gör det idealiskt för användning i flera rum i hemmet. Samtidigt är golvet slitstarkt och lätt att rengöra.
Laminatgolvet är i slitklass 33.

