| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | New England Oak |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 190 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,835 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0231-03369 (460) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 1827941 |
Beskrivning
Är det barn eller husdjur i hemmet? Då kan detta eleganta golv tack vare den vattentäta ytan och höga motståndskraft mot fläckar, repor och dagligt slitage vara det självklara valet. Golvet använder dessutom AquaSafe-teknologi, som säkerställer en vattentät yta.
Laminatgolvet Visby New England Oak har ett vackert, ljust träutseende som realistiskt återger ekens fina ådring och detaljer. Det är designat i plankformat med fas på alla fyra sidor, vilket framhäver varje enskild planka när golvet är lagt.
Golvet är lämpligt för svanemärkt byggande och är dessutom certifierat med EU:s Ecolabel-miljömärke.
Laminatgolvet är i slittålighetsklass 33 och kan användas i både privata hem samt för kommersiella ändamål.

