| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Village Oak |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 190 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,835 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0231-03375 (954) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 1827945 |
Beskrivning
Detta laminatgolv är en mycket naturtrogen imitation av äkta ek, med en varm, gyllene brun nyans. Varje planka visar en tydlig och detaljerad ådring som efterliknar naturliga ådringar. Village Oak är i plankformat med 4-sidig fas och har ett klassiskt ekutseende som passar in i de flesta inredningsstilar.
Laminatgolvet ger optimal skydd mot både slitage och fläckar, tack vare den patenterade TitanX-teknologin. Samtidigt gör AquaSafe-teknologin att golvets yta är vattentålig.
Därutöver är laminatgolvet miljöcertifierat med både den Nordiska Svanen och EU Ecolabel. Det betyder att golvet kan användas i svanenmärkt bostadsbyggande.

