| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | City Oak |
| Tjocklek: | 8 mm |
| Bredd: | 190 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 1,835 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel og EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0231-03868 (958) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 1942732 |
Beskrivning
Vittonad ek är inspirationen till det vackra moderna laminatgolvet City Oak. Golvets utseende är otroligt naturtroget med ådringar, kvistar och en borstad effekt, som gör att golvet också känns som trä. Laminatgolvet är i plankformat med fas på alla 4 sidor.
Laminatgolvet är extremt slitstarkt och kan motstå både regelbunden användning och fläckar, samtidigt som golvets vattentäta yta säkerställer att golvet är lätt att rengöra. Av denna anledning är laminatgolvet ett både tilltalande och funktionellt val.
Laminatgolvet har ett modernt klicksystem som säkerställer enkel montering. Golvet är i slittålighet klass 33 och kan användas i både privata bostäder samt för kommersiellt bruk.
Laminatgolvet kan användas i svanenmärkt byggande.

