| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Mature White Oak |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04748 (972) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085786 |
Beskrivning
Laminatgolvet Mature White Oak har en ljus trälook med subtila grå nyanser. De naturliga trädetaljerna och den mjuka gråtonen ger golvet en elegant och inbjudande atmosfär som lätt integreras i olika bostilsformer.
Laminatgolvet är utrustat med AquaSafe-teknologin som skyddar mot vatten och gör golvet idealt för användning i rum som köket och entrén, där det ofta ställs höga krav på vad golvet ska klara av. Pergo laminatgolvet är utvecklat med fokus på både funktionalitet och estetik. Golvet är slitstarkt, rengöringsvänligt och har slitklass 33, vilket gör att golvet också kan användas för en rad olika kommersiella ändamål.
Laminatgolvet är Svanenmärkt och har EU Ecolabel.

