| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Select Oak |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04749 (490) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085792 |
Beskrivning
Vackert tidlöst laminatgolv med ett klassiskt och otroligt naturtroget ekutseende. Laminatgolvet är i planksformat med fas på alla 4 sidor. De tydliga ådringarna skapar det verklighetstrogna ekmönstret och ger laminatgolvet Select Oak ett särskilt autentiskt uttryck, som påminner om ett traditionellt plankgolv i ek.
Detta golv är slitstarkt, vilket gör det till ett perfekt val för dig som behöver ett hållbart golv för vardagsbruk eller för dig som söker ett laminatgolv för kommersiellt bruk. Förutom att vara slitstarkt är laminatgolvet lätt att lägga, rengöringsvänligt och tack vare AquaSafe-teknologin har det en vattentät yta.
Pergo laminatgolvet har EU Ecolabel och är dessutom lämpligt för användning i svanenmärkt byggande.

