| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Mature Taupe Oak |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04751 (974) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085787 |
Beskrivning
Mature Taupe Oak laminatgolvet från Pergo kombinerar rustik charm med modern funktionalitet, vilket gör det till en idealisk lösning för dem som önskar ett stiligt och praktiskt golv. Gråtonerna i ekträlooket skapar en lugn och sofistikerad atmosfär, som passar perfekt i både moderna och klassiska rum. De små sprickorna och linjerna som pryder plankorna ger en realistisk känsla av åldrat trä och tillför karaktär och djup till inredningen.
Golvet är utvecklat för att kunna motstå vardagens utmaningar i hemmet, samt för att kunna klara av en rad olika yrkesmässiga ändamål. Golvet är slitstarkt, rengöringsvänligt och har en praktisk vattentät yta, vilket gör golvet till ett smart val i exempelvis köket.
Laminatgolvet är svanenmärkt och kan användas i miljövänligt byggande.

