| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Black Painted Oak |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04755 (976) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085789 |
Beskrivning
Laminatgolvet Black Painted Oak kombinerar ett iögonfallande, mörkt utseende med praktiska egenskaper, vilket gör golvet till ett självklart val för dig som vill ha ett golv som kommer att vara en markant inslag i inredningen, men som inte kompromissar med funktionaliteten. Den djupa, svarta färgen tillför en touch av elegans och lyx till varje rum. De diskreta variationerna i färg och textur skapar en naturlig djup, och de svaga ådringsmönstren tillför en autentisk trästruktur som ger golvet karaktär utan att verka överväldigande.
Tack vare TitanX-teknologin är golvet ytterst motståndskraftigt mot repor och dagligt slitage, vilket gör det idealiskt för bostäder med hög aktivitet, samt för olika affärsändamål. Golvet är särskilt lätt att rengöra och har dessutom en vattentät yta. Det integrerade klicksystemet säkerställer att golvet är lätt att installera.
Pergo laminatgolvet kan användas i svanenmärkt byggande och har EU Ecolabel.

