| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Select White Oak |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04757 (978) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085794 |
Beskrivning
Laminatgolvet med en elegant och mycket ljus trälook, som passar perfekt in i skandinaviskt inspirerade interiörer. De lätta variationerna i färgtonen tillför en organisk känsla, medan de diskreta åremönstren ger en autentisk trälook, utan att bli för dominerande. Ytbehandlingen förstärker också träets naturliga skönhet och ger en lyxig känsla under fötterna. Golvets vackra färgspel och trästruktur är inspirerad av träslaget ek. Select White Oak är därför lämplig för både vardagsrum, sovrum och kök, där den ljusa designen kan lyfta och öppna rummet visuellt.
Pergo laminatgolvet är slitstarkt, rengöringsvänligt och har tack vare AquaSafe-teknologin en vattentät yta. Golvet är i slittålighet klass 33, kan klara intensiv slitage i den privata bostaden och är lämpligt för olika kommersiella ändamål.
Laminatgolvet har EU Ecolabel och är svanemärkt. Golvet kan läggas i miljövänlig byggnation.

