| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Limfjord Oak |
| Yta: | Laminat |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04759 (979) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085795 |
Beskrivning
Detta stiliga laminatgolv har en ljus och naturlig look som påminner om vitlackad ek. Laminatgolvets ljusa träutseende skapar en ljus och öppen atmosfär. Golvet har både raka och lätt vågiga ådringar som skapar djup och en subtil textur, vilket ger det en organisk och livfull karaktär. Laminatgolvet är i plankformat med 4-sidig fas.
Pergo laminatgolvet Limfjord Oak är i slittålighet klass 33 och kan användas i större delen av huset samt till en rad olika kommersiella ändamål. Golvet är lätt att rengöra och har en vattentät yta, vilket gör golvet till ett praktiskt val även i en hektisk vardag.
Laminatgolvet är tack vare det moderna klicksystemet lätt att lägga och eftersom golvet är Svanenmärkt kan det användas i miljövänligt byggande.

