| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Modern Walnut |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04761 (980) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085796 |
Beskrivning
Detta golv har en djup, rik färgton som påminner om mörk valnöt. Ytan präglas av intensiva och varma bruna nyanser som skapar en känsla av djup och elegans. Färgen varierar naturligt genom brädorna, vilket tillför dynamik och en autentisk trälook. Laminatgolvet ger ett elegant och exklusivt uttryck till varje inredning. Golvet är i plankformat med 4-sidig fas.
Laminatgolvet Modern Walnut är tack vare TitanX-teknologin både lätt att rengöra och reptåligt. Samtidigt har golvet en vattenavvisande yta. Golvet kan läggas i de flesta delar av huset, men är ett särskilt praktiskt val i exempelvis köket eller tvättstugan. Golvet kan även användas för olika kommersiella ändamål. Pergo laminatgolvet är i slittålighetsklass 33.
Förutom att vara vackert att se på och praktiskt i en hektisk vardag är golvet också ett bra val för miljön. Golvet är således både svanenmärkt och har EU Ecolabel.

