| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Pure Oak |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04763 (480) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085798 |
Beskrivning
Detta fina golv har en naturlig och ljus ekutseende med varma, gyllene undertoner som skapar en inbjudande och behaglig atmosfär. Ådringarna är tydliga och har en fin, naturlig struktur som påminner om äkta ek, vilket ger golvet ett autentiskt uttryck. Små, diskreta kvistar är spridda över ytan och bidrar till en rustik charm utan att vara för dominerande. Laminatgolvet är i plankformat med fas på alla 4 sidor, vilket på bästa sätt framhäver de enskilda plankorna när golvet är lagt.
Pergo laminatgolvet har den smarta TitanX-teknologin, som gör golvet både slitstarkt och rengöringsvänligt. Golvet har dessutom en vattentät yta, vilket gör att spill och liknande lätt kan torkas upp. Laminatgolvet är i slitklass 33 och är lämpligt för både kommersiella lokaler och privata hem.
Pure Oak har både fått EU Ecolabel och Nordic Swan Ecolabel.

