| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Pure Grey Oak |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04765 (981) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085800 |
Beskrivning
Önskar du varken att kompromissa med en snygg design eller golvets funktionella egenskaper så är detta vackra golv ett utmärkt val. Laminatgolvet Pure Grey Oak har ett sofistikerat och modernt gråtonat ekutseende, som ger en stilfull atmosfär till rummet. Färgtonen är i nyanser av ljusgrått med subtila variationer som tillför djup utan att verka för markant. De gråtonade plankorna har en dämpad trästruktur med fina, naturliga ådringsmönster och små, diskreta kvistar, som ger ett realistiskt och autentiskt uttryck.
Pergo laminatgolvet har AquaSafe och TitanX-teknologi. Därför får du med detta laminatgolv ett slitstarkt och rengöringsvänligt golv med en praktisk vattentät yta. Golvet har dessutom ett modernt klicksystem, som säkerställer att golvet är lätt att montera.
Laminatgolvet kan användas i miljövänligt byggande, då det är Svanenmärkt och har EU Ecolabel.

