| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Pure Brown Oak |
| Tjocklek: | 9 mm |
| Bredd: | 212 mm |
| Längd: | 1.380 mm |
| Slitage klass: | 33 |
| Slitage garanti: | Livstid |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Ja, PerfectFold 3.0 |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,048 m2 |
| Andet: | Nordic swan Ecolabel och EU Ecolabel |
| Varunummer: | 166 L0244-04766 (982) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
| DB siffra | 2085801 |
Beskrivning
Detta golv har en djup, mörkbrun nyans som påminner om mörkfärgad ek, vilket ger golvet ett charmigt och lyxigt uttryck. Ytan är rik på variationer i både färg och textur, vilket resulterar i en naturlig och autentisk trästruktur.
Nyansen sträcker sig från mättade mörkbruna toner till något ljusare bruna detaljer, vilket skapar en visuell djup och gör golvet levande.
Pergo laminatgolvet är slitstarkt, lätt att rengöra och tack vare AquaSafe-teknologin har det en vattentät yta.
Laminatgolvet är lätt att lägga och är i slitklass 33, vilket gör det lämpligt för installation i privata bostäder samt för en rad kommersiella ändamål.
Pure Brown Oak bär den Nordiska Svanen och kan därmed användas i miljövänligt byggande.

