Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Classic 55 - Royal Oak |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 2,5 mm |
| Bredd: | 95 mm |
| Längd: | 380 mm |
| Slitage klass: | 33/42 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja |
| Klicksystem: | Nej - Golvet ska fullimmas till undergolvet |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,59 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9725552020 (584) |
| Viktigt | Om du beställer ett prov måste du vara medveten om att du bara får ett litet prov på golvet, vilket gör att du kan se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte en hel golvbräda. Du kan beställa max 3 prover av samma vara. Om du beställer fler får du (och betalar för) endast 3 prover. |
Beskrivning
LVT vinylen Planum classic 55 Royal Oak har ett vackert utseende som är inspirerat av träslaget ek, som är känt för sina fina ådringar.
Gulvet har ett mycket naturtroget trälook och är i stavformat, så att golvet kan läggas i det klassiska fiskbensmönstret.
Vinylgolvet har en tjocklek på bara 2,5 mm och är trots detta ytterst slitstarkt. Golvet är därför ett självklart val både i den privata bostaden och för många olika affärsändamål.
LVT vinylgolvet har en stegljudsdämpning på 4 DB och eftersom golvet ska full-limas till undergolvet har det ett mycket lågt trumljud.
Denna LVT vinyl är Indoor Air Comfort Gold-certifierad.

