Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Classic 55 - Scandinavian Oak |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 2,5 mm |
| Bredd: | 95 mm |
| Längd: | 380 mm |
| Slitage klass: | 33/42 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja |
| Klicksystem: | Nej - Golvet ska fullimmas till undergolvet |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,59 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certifierad |
| Varunummer: | 25 9725552040 (581) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet urval av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Trinljuds dämpande, slitstark och bullerdämpande LVT vinyl med ett vackert och ytterst naturtroget ekträlook. Scandinavian Oak är i fiskbensformat och kan läggas i det fina klassiska fiskbensmönstret.
Vinylgolvet har en trinljuds dämpning på 4 DB och golvets trumljud är minimalt, då golvet ska full-limmas till undergolvet.
Förutom de goda ljuddämpande egenskaperna är en av de andra helt stora fördelarna med detta golv den stora slitstyrkan, som gör att golvet både kan användas till privata bostäder och affärsändamål.
Denne Planum Classic 55 LVT vinyl är Indoor Air Comfort Gold certifierad.

