Varen kan ses i butiken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Utseende: | Planum Classic 55 - Natural Oak |
| Yta: | Vinyl |
| Tjocklek: | 2,5 mm |
| Bredd: | 95 mm |
| Längd: | 380 mm |
| Slitage klass: | 33/42 |
| Slitage garanti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sidor |
| Klicksystem: | Nej - Golvet ska fullklistras till undergolvet |
| Golvvärme: | Ja |
| Innehåll per paket: | 2,59 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certificeret |
| Varunummer: | 25 9725 55 2035 (42) |
| Viktigt | Beställer du ett varuprov ska du vara medveten om att du endast får ett litet urval av golvet, som ger dig möjlighet att se golvets utseende och bedöma kvaliteten. Du får inte ett helt golvbräda. Du kan max beställa 3 prover av samma vara. Beställer du fler kommer du endast att få skickat (och betala för) 3 prover. |
Beskrivning
Denna fina LVT vinyl har ett naturtroget och verklighetstroget trälook, inspirerat av klassisk ek i en naturlig nyans. Golvet är i stavformat och kan läggas i det eleganta fiskbensmönstret, som ger rummet ett stilrent och tidlöst uttryck.
Trots en tjocklek på endast 2,5 mm är golvet ytterst slitstarkt och väl lämpat för både privata hem och olika verksamhetsområden med hög trafik.
Eftersom golvet fullklistras till undergolvet uppnås ett mycket lågt trumljud, vilket ger en mer lugn akustik i rummet. Samtidigt har golvet en trappljuds dämpning på 4 dB.
Planum Classic 55 är Indoor Air Comfort Gold certifierad.

